תיעוד

בשנת תשמ"ט ערכנו שבתות עיון לחזנים ובעלי תפילה מכל עדות ישראל ורבים שאינם בעלי תפילה או חזנים באו להשתתף בשבתות העיון.

בשבת הראשונה הגיעה קבוצה  מיהדות לוב שכללה את ראשי העדה ומנהיגיה ובקשו ממני להצטרף לפגישה עמם,  בפגישה נדונה האפשרות להוציא קלטת של הימים הנוראים בשיתוף עם הארגון  של יוצאי   לוב ועניתי על כך בחיוב.
תוך כדי עבודתנו הצעתי להקליט  את המסורות המוסיקליות של העדה בצורה יסודית ומסודרת.
את ההצעה העליתי  בפני פרופ. אדוין סרוסי שהציע שנבצע  זאת במסגרת עבודת השדה של הסטודנטים בחוג למוסיקולוגיה שבאוניברסיטת בר – אילן.  משנת 1992 התחלנו לתעד את המסורות המוסיקליות של העדות באופן שיטתי  בחתך גיאוגרפי – עדתי  של עדות ישראל מתוך מטרה  לשמר את המסורות לפני שיד הזמן תפגע בהן ולפני שלא יהיה את מי לתעד.

   שיטת התיעוד היא: הקלטה של  מחזור השנה ומחזור החיים, השיתוף הוא בין: "רננות" המכון למוסיקה יהודית  אוניברסיטת בר – אילן, הפונותיקה הלאומית והאוניברסיטה העברית, לאחר תחקיר המידענים  של העדה הסטודנטים מחולקים לקבוצות וכל קבוצה מקבלת  את ההנחיה של איזה חלק מהתיעוד הם  מקליטים.
אנו משתדלים לרכז את המידענים בתנאים מכסימליים למשך שלושה או ארבעה ימים בבתי הארחה  כך שהעבודה תהיה מרוכזת ועניינית, בערבים אנו מפגישים את כל הקבוצות ומשלימים הקלטות כגון סדר אירוסין, חתונה בר מצוה  ואירועים מיוחדים של העדה וכיוצא בזה.

עד עתה תיעדנו  את המסורות המוסיקליות של העדות: 

תיעוד משנת 1992

לוב מרוקו
בוכרה גרוזיה
פרס – יזד, משהד, שיראז, המדאן, טהראן. תימן – צנעא
מערב ומזרח אירופה חבאן - שרעב
הקיבוצים הדתיים בעמק בית שאן והדרום. טורקיה
תוניס סלוניקי הוקלט ע"י משפחת רקנטי
אלג'יר – קונסטנטין, אלג'יר, אוראן גארדיה. קוצ'ין
אפגניסטאן. לבנון
כורדיסטאן – זאכו, עמדיה. ספרד ירושלים
איטליה בבל – ימים נוראים ושבת.
גיברלטר  


בנוסף הקפנו עד היום הקלטות מרוכזות בישובים ירוחם, נתיבות, גפן תירוש ועוד. מלבד התיעוד במרוכז אנו מתעדים במשך השנה יחידים שאליהם אנו מגיעים לבתיהם או שהם מגיעים למכון. בשנת תשס"ו תעדנו שלא בימים מרוכזים את העדות: לבנון, איזמיר, ואיספראן. ההקלטות נמצאות במכון למוסיקה יהודית, אוניברסיטת בר- אילן, הפונותיקה הלאומית. 

כיום אנו מאפשרים ברננות, ליחידים או לקבוצות להאזין למסורת העדה ולהקליט פריט אחד - בתנאים מסויימים - או יותר הכל לפי הענין. לפרטים נוספים ולקביעת מועד, פנו לרננות המכון למוסיקה יהודית בטל': 02-6248761