אודות

ברננות אוצרים מסורת
ב"רננות" המכון למוסיקה יהודית, יודעים: דיאלוג מוסיקאלי מקרב לבבות. מוסיקה היא האמצעי הישיר ביותר, הפשוט ביותר ועם זה גם המעמיק ביותר, להביע רגש וליצור קשר ותקשורת.
רננות, ותיק הארגונים העוסקים במורשת המוסיקלית של עדות ישראל [נוסד בשנת תשי"ז, 1958], עוסק בכל שרשרת המסירה של מסורות המוסיקה היהודית, החל מאיסוף – הצלה, תיעוד, שימור ואצירה – ועד הנחלה: הוראה, הדרכה ויצירה ברוח המסורת, בצד פרסום, שיווק והפצה. במקביל מעודד מכון רננות ומטפח יצירה מוסיקלית חדשה הצומחת ממסורות ישראל.
במהלך השנים פרסם המכון כ-250 קלטות מוסיקה ייחודית של עדות ישראל השונות, הוציא לאור ספרים וחוברות, וערך עשרות קונצרטים בערים הגדולות.
מכון רננות הוא אבן שואבת למרצים ולחוקרים מהארץ ומהתפוצות. הוא מקיים פעילויות משותפות עם מינהל התרבות במשרד התרבות והספורט, עם הפונותיקה הלאומית, עם בית התפוצות ועוד. כן מלווה המכון את הקמתם ואת עבודתם השוטפת של בתי ספר לחזנות ולמוסיקה מערבית ומזרחית.
אלפי ילדים בישראל נחשפו דרך רננות למסורת המוסיקאלית שלהם ושל חבריהם והתוודעו למורשתם התרבותית.
בשנים האחרונות נמצא מכון רננות בתנופת עשייה, הנובעת בין היתר מתוך תחושה שיש למהר ולהקליט מפי זקני העדות השונות, ממזרח ומערב, את הידע שעבר אליהם מדור לדור ושעליו גודלו וחונכו, כדי להעביר אותו אלינו, ומאיתנו – לדור הבא, ומתוך שמחה על ההתקבלות המחודשת ברחוב הישראלי של מוסיקה יהודית היונקת מן המקורות.
ניתן, אם כן, לומר כי ברננות אוצרים מסורת, יוצרים מוסיקה חדשה-ישנה, נוגעים בלב. 

פרויקטים
שימור והצלה
מכון רננות מפעיל מאז תשמ"ד (1984) בית ספר מרכזי בירושלים לשירה יהודית ולחזנות ובתי ספר נוספים בערים שונות בישראל. בתי ספר אלה מכשירים דור חדש של חזנים וקוראים בתורה, בעלי ידע רחב ביסודות המוסיקה המערבית והמזרחית, היודעים תפילה מהי והמבינים את תפקידו של החזן בקהילה. המכון מעודד את פרחי החזנים ליצור לחני תפילה חדשים על בסיס המסורת.
רננות היה הראשון מבין כל המוסדות שטיפל באיסוף חומר ממסורת עדות ישראל. לפניו היו אנשים פרטיים בודדים שפעלו בתחום זה. מזה שנים נחלץ המכון, בשיתוף עם מוסדות אקדמיים מובילים – ארכיון הצליל הלאומי, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בר-אילן – להקלטות הצלה של עדות, שמסורותיהן המוסיקאליות המקוריות הולכות ונשכחות. פעולות אלה נעשות הן בחתך עדתי והן בחתך גיאוגרפי. כהמשך מתבקש למפעל רחב-ממדים זה מתבקש להוציא לאור את מסורות העדות באוסף רב-דיסקים ייחודי, כדי להעמיד לרשות כל עדה את המסורת הייחודית שלה ולהביא בפני העם היהודי מגוון רחב ומשקף ממורשת התרכובת רבת-הפנים המייחדת אותו.

בפרויקט מיוחד, המכונה "זיכרון לראשונים", אוסף המכון ומפרסם בתקליטורים ובקלטות את שירתם של יוצרים-מבצעים ייחודיים אשר היו בבחינת מסורות מהלכות. עד כה פורסמה חזנותם של ר' יצחק אלגאזי ז"ל, משה נר-גאון ז"ל, עזרא אהרן ז"ל, רחמים עמאר ז"ל ועוד, ממתווי הדרך לדורנו ולדורות הבאים.
כל מה שמוקלט נשמר, נאצר ומתויק בארכיון רננות. עד כה נאספו למעלה מ-4,000 פריטים של מוסיקה יהודית, הכוללים כ-40,000 שירים ופיוטים.
כאחת מגולות הכותרת של עשייתו הקליט המכון והוציא לאור את מסורת תפילות הימים הנוראים של עדות רבות על נוסחיהן הייחודיים: אשכנז, ספרד, מרוקו, כורדיסטאן, טורקיה, גרוזיה, ועוד. כן פרסם את המכון ערכות לימוד מקיפות ללימוד טעמי המקרא במסורות שונות ואת קריאת התורה בשלמותה בנוסח ספרדי.

 
בית הספר לחזנות
מכון רננות מפעיל מאז תשמ"ד (1984) בית ספר מרכזי בירושלים לשירה יהודית ולחזנות ובתי ספר נוספים בערים שונות בישראל. בתי ספר אלה מכשירים דור חדש של חזנים וקוראים בתורה, בעלי ידע רחב ביסודות המוסיקה המערבית והמזרחית, היודעים תפילה מהי והמבינים את תפקידו של החזן בקהילה. המכון מעודד את פרחי החזנים ליצור לחני תפילה חדשים על בסיס המסורת.
 
הנהלת רננות
הנהלת רננות רחבה ומגוונת. מכהנים בה המוסיקולוגים פרופ' אדוין סרוסי, ראש המרכז למוסיקה יהודית באוניברסיטה העברית בירושלים, פרופ' איתן אביצור, מלחין ומנצח בעל שם, לשעבר ראש החוג למוסיקה באוניברסיטת בר אילן, ד"ר שושנה וייך-שחק, אתנומוסיקולוגית נודעת, מר יעקב מזור, מומחה בחקר המוסיקה החסידית, ד"ר גילה פלאם, מנהלת המחלקה למוסיקה בבית הספרים הלאומי והאוניברסיטה העברית בירושלים, ועמם האדריכל פרופ' דוד קאסוטו, מרצה לאדריכלות במכללת אריאל.
לאחר כעשרים וחמש שנים בהן כיהן כיו"ר, פינה מר אביגדור הרצוג, אתנומוסיקולוג ולשעבר מנהל הפונותיקה הלאומית, את מקומו לד"' יצחק ש' רקנטי, מפיק ובימאי טלוויזיה וחוקר תרבות. בין תשמ"ה (1985) לתשס"ט (2008) ניהל את המכון מר עזרא ברנע, מחנך ששימש בתפקידי ניהול ופיקוח ואחד החזנים הספרדיים החשובים בעולם היהודי. החל מתשס"ט (2009) מנהלת את המכון הגב' פנינה לואיס.
 
תכניות המכון לשנים הקרובות
בתקופה האחרונה הולכת וגוברת בחוגים נרחבים הנהייה אל הניגון המסורתי, ואמנים ידועי שם, בצד סטודנטים צעירים וסתם "עמך", מחפשים את הלחן המסורתי אם כדי לשמוע אם כדי לבצע. לאלה וגם לאלה הניגון המגיע אלינו ממורשת עדות ישראל הוא בעל משמעות תרבותית ורגשית עמוקה. באלה וגם באלה הוא נוגע. חשוב שנכיר מקרוב ונשמר בתוכנו את מסורת העדות ותרבותן, שכן הדבר מביא להחייאת הזיכרון הקולקטיבי, להגברת המודעות העצמית, לזקיפת קומתן של העדות ולשילובן המלא בחברה הישראלית המתחדשת.
עתה, כאשר המידענים מתמעטים והולכים, יש להאיץ את הקלטות ההצלה ללא דיחוי, ללמוד מהן, להפיצן ולטפל בהן כראוי.
המכון ממשיך בתיעוד שוטף של קול ותמונה, אשר ייערכו וימוחשבו. הוא מעמיד את כל החומר שלו לרשות קהל המתעניינים, תוך מתן אפשרות לכל אזרח בישראל להקליט את מסורתו, כדי לשמרה ולחדשה.
על אף כל העשייה וההישגים, יש להודות: פעילות המכון נעשית מעט מדי ומאוחר מדי. נציגי העדות, הפונים למכון בבקשה להקליט את מסורותיהן, נענים תמיד בחיוב, ואולם כאשר מאפשרים התקציב המצומצם וכוח האדם המזערי של המכון לגשת להקלטה, מתברר שכמעט ולא נותר את מי להקליט...
גם כאשר מוקלט החומר, והרבה מאוד כבר נאסף במכון, אין הוא זוכה לקטלוג מדעי, גם לא לניתוח ולמחקר מסודרים, וזאת עקב חוסר אמצעים כספיים. ההקלטה באמצעים מיושנים עלולה להיפגע אם לא תועבר לקלטה דיגיטלית בהקדם. מכון רננות מחפש אמצעים לא רק לסיום הקלטות ההצלה, אלא גם, ובמיוחד, לדיגיטציה של האוצר המצוי ברשותו לטובת כל אזרח בישראל.
הנהלת המכון יוזמת פנייה ליוצרים מכל רחבי הארץ ולהזמינם להשתתף בתחרויות להלחנת יצירה מסורתית-ישראלית, שיהיה בה שילוב של מזרח ומערב, ואשר תבוצע בהרכב של תזמורת סימפונית, מקהלה וזמרים.
הנהלת המכון משוכנעת כי החברה הישראלית חייבת לשנות, לרענן ולחדש את גישתה לעברה, וכי המכון, הזוכה לתקציבים ממשלתיים מזעריים בהשוואה לגופים דומים, צריך לקבל עדיפות גבוהה.

 
חברי הוועד המנהל
פרופ' איתן אביצור,  מנצח ומלחין. 
ד"ר ניסים ליאון,  מרצה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. 
מר יעקב מזור,  חוקר מוסיקה חסידית . 
פרופ' אדווין סרוסי,  מרצה בחוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ומנהל המרכז לחקר המוסיקה היהודית. 
הרב יוחנן פריד,  רב המושב בית מאיר, יו"ר "בית הרב קוק" 
ד"ר יצחק ש' רקנטי,  במאי ומפיק דוקומנטרי, עורך ספרות ולשון- יו"ר הוועד המנהל 
יצחק חסן, ירושלים